Adres Kodu Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Adres Kodu Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Evine sigorta yaptıracakların öğrenmesi gereken bir kod, adres kodu. Bu yazımızda adres kodu sorgulama ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere Deprem Afet Sigortalar Kurumu (DASK) deprem sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Bunun en büyük sebebi ise ülkemiz deprem fay hatlarının yoğun olduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Fakat DASK, milyonlarca konuta anında ulaşması için bir nevi kısa yoldan çözüme kavuşturulacak bir uygulama geliştirdi.

Adres Kodu Sorgulama Nedir?

Adres kodu, 2013’den beri uygulanan zorunlu deprem sigortası yaptıracakların mülklerini adres olarak bulmalarını sağlayan on basamaklı eve özel bir koddur. Bu kod sayesinde resmi kurumların deprem sigortası yaptıran kişilere ulaşımı daha kolay olmaktadır.

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adres kodu sorgulama Deprem Afet Sigortalar Kurumu’nun resmi internet sayfasında yer alan “Adres Kodu Sorgulama” kısmından yapılır. Sırasıyla şu şekilde aşamaları vardır;

  1. https://adreskodu.dask.gov.tr/ sayfasına giriş yapılır. Bu siteden adres kodunu öğrenebilir ya da size verilen adres kodunun hangi adrese ait olduğunu öğrenebilirsiniz.
  2. “Adres kodunu öğren” seçeneğine tıklanır.
  3. Diğer adımda evinizin hangi il, ilçe ve mahallede olduğu seçilir.
  4. Bir sonraki adımda ise evinizin bulunduğu sokak seçilir.
  5. Sokak seçimini doğru yaptıktan sonra sıra bina ve daire seçiminde.
  6. Bu adımları tamamladıktan sonra en son adımda doğrulama işlemi tamamlanır ve kod karşınıza çıkar.

Adres Kodu Sorgulama Niçin Önemlidir?

DASK tarafından hizmete sunulan adres kodu sayesinde devlet ve resmi kurumlar içerisinde adrese ait bilgiler bir standarda ulaşıyor. Bunun en büyük katkısı, işlemlerin daha hızlı olmasıdır. Adres kodu, evlerin sigortalı olup olmadığını takip etmeden çok büyük bir öneme sahiptir. Resmi kurumlar zorunlu deprem sigortası yaptırmayan evleri bu kod sayesinde kolayca tespit edebilir ve buna göre yaptırım yapabilme imkanı bulabilirler. Bu kod aynı zamanda evin adresini daha rahat bulmaya ve sigorta işlemlerinin daha verimlisi olmasına katkıda bulunmaktadır. Adres kodu sadece konutları değil aynı zamanda iş yerlerini tespit etmede sigorta hizmetini sunan firmalara kolaylık sağlamaktadır. Sigorta firmaları, sigorta hizmetini alacak iş yerlerini yukarıda belirtilen resmi DASK adresinden sorgulatabilir ve öğrenebilirler.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email