Arsa'nın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Arsa’nın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Arsa sahiplerinin en çok merak ettiği konu arsanın imarı olup olmadığı konusudur. Bu yazımızda arsanın imar durumu ne demek, bir arsanın imar durumu nasıl öğrenilir sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Arsanın İmar Durumu Ne Demek

Bir arsanın imar durumu, o arsanız üzerinde yapılaşmaya müsaade edilip edilmediği göstermektedir. Arsanın imar durumu açık veya kapalı şeklinde görülmektedir. Bir arsanın imar durumu, arsa üzerinde konut yapmaya izin veriyorsa arsa imara açık demektir. Eğer bir arsa üzerinde konut yapma izni yoksa imara kapalı olduğu anlaşılmaktadır. Diğer bir ifadeyle arsanın imar durumu, sahip olunan alanın yani parselin ne kadarının nasıl kullanılması gerektiğini detaylı açıklayan ve kadastro kayıtlarında yer alan belgedir. Bu belgede arsanın ne kadarında inşa yapılabileceği, yapının yüksekliği, arsayla ilgili terk ve ifraz şartları ve arsada nasıl bir yapı olabileceği gibi bilgiler yer almaktadır.

Örnekle açıklamak gerekirse 1000 metrekare bir arsanızın olduğunu düşünelim. Yaşadığınız yerleşim yerine bağlı olarak devlet yapılaşmaya izin verdi ve arsaların %30 una imara açtı. Bu durumda siz arsanızın 300 metrekarelik kısmına konut inşa edebilirsiniz. Günümüzde büyükşehirlerde arsaların çok büyük oranı imara açılarak evler birbirine bitişik yapılmaktadır.

Bir Arsanın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Bir arsanın imar durumu konusunda bilgi almak için tek yetkili yer arsanın bağlı bulunduğu belediyelerdir. Bazı büyükşehir belediyeler tüm imar planlarını online internet ortamında açıklamaktadırlar. Örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi imar planlarını http://application2.ibb.gov.tr/IBBWC/ImarPlanlari.aspx sitesi üzerinden halka açık hale getirmiştir.

Eğer bir arsa satın alacaksanız ve satın alacağınız arsada konut yapmayı düşünüyorsanız arsanın bulunduğu yerdeki belediyeden imar durumunu talep edebilirsiniz. Eğer üçüncü kişi olarak siz bu belgeyi almakta sorun yaşarsanız arsa sahibi sizi bilgilendirmek amacıyla belediyeden imar durum belgesini alabilir. Çünkü bir arsanın imar durumu sadece arsa sahibini ilgilendirir ve yetkililer bu belgeyi size vermeyebilir. Kamuya açık şekilde imar durumlarını paylaşmayan belediyeler, imar durumuyla ilgili belgeleri ve bilgileri sadece arsa sahiplerine vermektedir. Arsanın imar durumunu öğrenmek için belediyeye bir dilekçe ile başvurup, 40-60 tl arasında harcı ödemeniz gerekmektedir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email