Asansörde Sarı Etiket Nedir ?

Asansörde Sarı Etiket Nedir ?

Asansör yönetmeliğine göre asansörlerin aylık olarak bakımının ve yıllık olarak da periyodik kontrollerinin yapılması zorunlu tutulmuştur. Bakımını ve kontrolünü yaptırdığınız firmanın mühendisleri tarafından asansörünüze kırmızı etiket, mavi etiket, yeşil etiket ya da sarı etiket yapıştırılır. Bu etiketler üzerinde belirtilen açıklamalar ise siyah renkle yazılmıştır. Etiketlerin amacı asansörün can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını göstermek içindir. Bu etiketlerin asansör kullanıcıları tarafından rahatça görülebilmesi için göz önünde bir yere yani kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanına yapıştırılması gerekir.

Asansörlerinizde herhangi bir etiket bulunmaması durumunda hemen apartman firmanız ile ya da  apartman yöneticiniz ile iletişime geçmeniz gerekir. Yöneticinizden asansörünüzün periyodik kontrol ve muayenesinin yapılmasını talep etmeniz can ve mal güvenliğiniz açısından önemlidir. Çünkü yapıştırılan bu etiketler tamamen can ve mal güvenliğinizin korunması amacı ile yapıştırılır. Etiketlerin yıpranması ya da zarar görmesi durumunda da değiştirilmesi için yine yetkililer ile iletişime geçmeniz doğru olacaktır.

Asansörler uzman kontrol mühendisleri tarafından denetim yapılarak test edilir ve böylece can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığı test edilir. Sarı renkli olan etiketler asansöre yapıştırılır asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, apartman sorumlusuna ya da asansörü monte eden veya asansör firmalarına iletilmesi gerekir. İletildikten sonra da 60 gün içerisinde yapılması gerekir.

Sarı Etiketli Asansör Kullanılır  Mı ?
Eğer asansörde sarı etiket bulunuyorsa bu durum asansörün risk sınıfında olduğunun göstergesidir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından kontrol yapılan asansörlerin bu şekilde kullanıma uygun olup olmadığı belirlenir. Yani sarı etiketin yapıştırılmış olduğu asansörler kusurlu asansör kategorisinde yer alır.

Asansörlerinizin periyodik kontrolü ve muayenesi ile etiket sistemi, tamamen sizin can ve mal güvenliğiniz için yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın devam etmesi ve Asansör kullanıcılarının da zarar görmemesi için etiketlerin zarar görmemesi önemlidir. Ayrıca asansörü yaşadığınız binaya monte eden veya onun yetkili servisi, monte edilen asansörün garanti süresi kapsamınca aylık bakım ve hizmet servislerini vermek zorundadır.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email