Asansörde Yeşil Etiket Nedir ?

Asansörde Yeşil Etiket Nedir ?

İlgili bakanlık tarafından asansörlere yapıştırılan yeşil etiket, asansörün güvenli olduğunun göstergesidir. Yayımlanan yönetmeliğe göre asansörlerin durumunun incelenmesi ve kontrollerinin yapılması uzman kontrol mühendislerinin görevidir. Mühendisler tarafından yapılan senelik periyodik kontrol denetiminde asansörün kullanıma uygun olup olmadığının tespiti yapılır.

Yapılan bu kontroller doğrultusunda alınan etiketin asansörün kabininin içerisinde görünür bir yerde bulunmak zorundadır. Etiketlerin renklerine göre de sınıflandırma yapılmıştır. Can ve mal güvenliğiniz açısından risk taşımayan ve kullanıma uygun olan asansörlere yapıştırılan renk yeşil renkli etikettir. Kontrollerin senede en az 1 defa yaptırılması mecburidir.

Asansörünüzün yıllık olarak kontrolü uzman mühendisler tarafından yapılır ve incelenen asansörler kırmızı, sarı, mavi ve yeşil etiket ile uygun olup olmadığını bilgilendiren metin içerir. Bu renk seçimi tamamen asansörünüzün ilgili yönetmeliğe uygunluğuna göre belirlenmektedir. Asansörlerin can ve mal güvenliğine uygun olması en temel kriterdir. Etiket asansör içinde bulunan kat düğmelerin bulunduğu panoda bulunur. Kabın kapısı üzerinde de bulunduğu görülebilir. Bu etiketler asansörünüzde yoksa eğer apartman yöneticinizden konuyla ilgili bilgi isteme hakkına sahipsiniz.

Asansör İçin Yeşil Etiket Nasıl Alınır ? Ücreti Nedir ?Asansörünüze yeşil etiket alabilmeniz için öncelikle asansörünüzün ruhsatlı olması şartı aranır. Eğer ruhsatınız yoksa bulunduğunuz ilçenin belediyesine başvuruda bulunmanız gerekir. Ruhsatı alabilmeniz için ilgili asansör denetçisi firmanın bilgileri sizlere verilir. Daha sonra da ilgili firmayla iletişime geçmeniz gerekir. Bu firma tarafından asansörünüz kontrol edilir ve bu kontrol için de bir ön ödeme talep edilir. Bu ücret firmalara göre değişiklik gösterebilir.

Kontrol işlemleri yapıldıktan sonra kırmızı etiketiniz yapıştırılır ve eksiklerin listesi size iletilir. Bu listeye göre asansör revizyon firmaları ile iletişime geçmeniz gerekir. Daha sonra eksikler tamamlanır ve bu eksikliklerin tamamlanması için de gerekli süre 30-60 gün arasındadır. Eğer bu süre içerisinde eksiklikleri tamamlamazsanız tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir. Eksiklikleri belirtilen sürede tamamlarsanız denetçi firmaya bilgi vererek yeniden kontrol yapılmasını ve yeşil etiketinizin teslim edilmesini sağlarsınız. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yeşil etiketi alırsınız ve bu süreci tamamlamanız olursunuz. Yeşil etiketin fiyatı ise her firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email