Dekar Ne Demek?

Dekar Ne Demek?

Dekar emlak ve arazi işlerinde kullanılan matematiksel bir ölçü birimidir. Bu yazımızda dekar nasıl hesaplanır ile ilgili soruya yanıt bulabilirsiniz.

Dekar Nasıl Hesaplanır?

Dekar kelimesinin köküne bakıldığında deka ifadesini görürüz. Bu ifade bir şeyin onar onar artmasına demektir. Dekar ise “ar” kelimesinin 10 katı anlamına gelmektedir. Bir “ar” = 100 metrekare olduğuna göre bir dekar(10xar), 1000 metrekare olarak hesaplanmaktadır.

1 Dekar = 1000 metrekare

Dekar “daa” simgesiyle gösterilir. Simgesel karşılığı 1 Daa = 1000 m²

Peki Dekar Nerelerde Kullanır?

Dekar genellikle toprak alanlarını ölçmek için kullanılır. Yani büyük arazi ve tarlaları ölçerken dekar ölçüsü tercih edilir. Aslında bu terimin halk arasında karşılığı dönüm kelimesidir. Normalde dekar kelimesini insanlara söyleyince pek bir şey anlamaz ama dönüm derseniz elbette biliriz derler. Dekarı daha çok resmi işlemlerde ve ölçülerde kullanırız. Devlet dairesine yada tapu müdürlüğüne gittiğinizde 4 dönümlük arsanın satışı değil de 4 dekarlık arsanın satış işlemini yaparlar. Ayrıca harita ve yüzey ölçüm işlemleri ile uğraşanlar, dekar ölçüm birimini sık sık kullanmaktadırlar.

Dekar ifadesine en çok ormanlarda kullanılır. Örneğin bir yangın çıktığında haberlerde şu kadar dekar alan kül oldu denilir. Son zamanlardaki Avustralya yangınlarında ilk başlarda dekarla bahsedilen alan giderek büyüdüğü için dekar yerine artık şu kıta kadar alan yandı gibi ifadeler yer aldı.

Ayrıca devlet ağzından yapılan resmi açıklamalarda dekar kelimesi genellikle karşımıza çıkar. Devlet bir yeri imara açtığında, şu kadar dekar alanı imara açtık ve insan yerleştirdik diye açıklama yapıp halkı bilgilendirir. Ya da Devlet Su İşletmeleri, bir baraj kuracağı zaman istimlak olacak arazileri ölçmek için şu kadar dekarlık alan sular altında kalacak şeklinde bilgi verir. Görüldüğü üzere dekar genellikle resmi ve kurumsal işlemlerde kullanılan bir ölçü birimidir.

Dekar ve Dekametrekare Arasındaki Fark Nedir?

Dekametre ile dekar sürekli karıştırılan kavramlardır. Fakat ikisi ayrı şeydir. Bunu rakamlarla açıklayalım.

1 Dekar = 1000 metrekare iken

1 Dekametre = 100 metrekaredir.

Açıkça görüldüğü üzere dekar, dekametreden ölçü olarak düşünüldüğünde daha fazla alanı kaplamaktadır.

 

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email