Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Ülke olarak maalesef deprem kuşağı ve hatları üzerinde bulunmaktayız. Hal böyle olunca depremler ve hasarları gündelik hayatımı sık sık etkliyor. Peki depreme karşı alınacak önlemler nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Depreme karşı alınacak önlemler nelerdir?

İster kira olsun isterse kendi evimiz olsun yaşadığımız yuva bizim için çok değerlidir. Evi kiralarken bile deprem riskinin daha az olduğu yerler tercih edilmekte ve bu bölgede ev kiralar biraz daha yüksek olmaktadır.

Deprem, doğal bir afet olduğu için kaçınılmazdır. O halde deprem henüz gelmeden önce alacağımız önlemlerle depremin verebileceği zarar risklerini en aza indirmemiz gerekir.

Herşeyden önce oturduğunuz dairenin ve binanın depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bu işlem için resmi yerlere başvurabilir ve işinde yetkili kişiler tarafından verilen raporlara göre hareket etmelisiniz.

Muhakkak bir deprem planınız olsun. Deprem anında ve sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda hazırlıklarınızı önceden planlayın. Örneğin deprem anında doğalgaz vanasının nerede olduğunu bilirseniz, deprem anında kaçarken doğalgazı kapatmanız yaşanabilecek daha kötü olayların önüne geçebilir. Sizinle yaşayan herkesin evin içindeki tesisat kontrollerinin nerede olduğunu bildiğinden emin olun.

Deprem esnasında size daha çok zarar verecek eşyaları tercih etmekten kaçının. Varsa kaba eşyalarınızı devrilmesini önlemek amaçlı sabitleyin. Yatağınızı ya da oturma grubunuzu gardrop gibi büyük eşyalardan daha uzak yerlerde olmasını dikkat edin.

Panik halinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak deprem çantanızı hazır ve erişebilir bir yerde tutun. Deprem çantanızın içinde yaşamsal malzemeler, pil, ilk yardım malzemesi, su ve gıda gibi maddelerin olmasını özen gösterin.

Evin dışında deprem sonrası ailenizle hemen bir araya gelebileceğiniz toplanma noktası ayarlayın. Bu toplanma noktasının önceden ayarlamanız depremde panik yapmadan diğer aile bireyleriyle buluşmanızı kolaylaştıracaktır.

Depreme karşı alınacak en önemli tedbir evinize deprem sigortası yaptırmanızdır. Ülkemizde yaşanan 1999 yılındaki büyük deprem sonrası artık bu sigorta zorunlu hale geldi. Kanun gereği, her ev deprem sigortasını yaptırmak zorundadır. Yaptırmadığınız takdirde deprem sebebiyle hasar gören evinizin zararlarını karşılamak zorunda kalırsınız. Deprem sigortası, deprem sebebiyle evinizde oluşan tüm zararları teminat altına almaktadır.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email