Dönüm Nedir?

Dönüm Nedir?

Eskiden ülkemizde daha sık kullanılan dönüm kelimesi aslında bir ölçü birimidir. Köyde kaç dönüm arazin var, şu kadar dönüm tarla satın aldım gibi cümlelerle karşılaştığımızda aslında dönüm ölçüsünün bir metrekare ölçüsü olduğunu anlayabiliriz. Dönüm kelimesini daha çok arsa ve arazileri ölçmek için kullanırız. Halen yaşlı insanlarımız arsa ve tarla alacakları zaman taşınmazın dönümü merak edip ona göre alım satım işlemi gerçekleştirirler.

Dönüm Nasıl Hesaplanır?

Dönüm, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir ölçü birimidir. Eskiden gelen bir terim olarak dönüm yuvarlama ile 1000 metrekarelik alan için kullanılır. Daha önceden de belirtildiği üzere bu terim halk arasında yaygındır. Resmî kurumlar bu ölçüyü dikkate almaz.

Diyelim ki bir arazinin var. Arazinizin boyu 50 metre, eni ise 150 metre. O halde sizin kaç dönümlük arazinin var?

Hemen hesaplayalım.

Arazinin metrekare ölçüsü: 50m x 150m = 7500 metrekare arazinin var.

Dönüm hesaplaması: 7500 metrekare / 1000 = 7,5 dönümlük araziniz olduğu anlamına gelir.

Halk Arasında Dönüm Ölçümü Kullanımı

Eskiden insanların sahip oldukları toprak alanı çok fazlaydı. Şimdiki gibi şehirlerde küçücük bir alanın bile ranta maruz kalması eskiden görülen bir şey değildi. Büyük şehirlerde artık insanlar 100 metrekare bile alana ev yapıp kalma derdinde. Bunun en büyük sebebi artık insanların büyük şehirde yaşama isteğidir. Büyük şehirlere yerleşen insanlar kendi ve ailelerinin geleceğini garantiye almak için küçükte olsa bir toprak parçası alıp içine ev yapma durumunda kalmaktadırlar. Hal böyle olunca eski kullandıkları ölçü birimlerini artık rafa kaldırıyorlar. Örneğin eskiden köyde 50.000 metrekarelik arazi olan kişi, arsasını dönümle hesaplayıp, arsa değerini dönüm başından biçerdi. Arazinin 2 dönümünü satıp traktör ya da büyükbaş hayvan alabilirdi. Büyükşehirlerde ise durum farklı. Çünkü 50.000 metrekarelik arazi çok zenginlik göstergesidir. Genelde insanlar 150-200 metrekare evlerde yaşamaktadır. Büyükşehirde 1000 metrekarelik yani bir dönümlük arazisi olanlar çok daha rahat bir hayat sürdürmektedir. Asıl konuya gelecek olursa, nüfusun çoğalması ve insanların köyden kente göçüyle birlikte artık 1000 metrekare ile ölçülen 1 dönüm tabiri yavaş yavaş kullanılması azaldı.

 

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email