Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, bir kişiye ait olan taşınmaz mülklerin üzerinden devlete ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Taşınmaz mallar üzerine çıkartılan kanun kapsamında bina ve arsaların vergi türleri de farklılık göstermektedir. Yine de tüm taşınmazlar bu vergi dilimi içerisinde nitelendirilerek daha sonra birbirlerinden ayrılmaktadır.

Konut vergisi olarak da nitelendirilen bu vergi sisteminde bina ve arsa vergisi olarak iki ayrı tür bulunmaktadır. Taşınmaz mal sahiplerinin mal beyanında bulunmasından sonra bu iki vergiden birini ödeme zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde ödenmesi gereken vergi oranı için de mal sahibinin beyanının incelenmesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi sorgulama yapılarak taşınmaz mülk sahiplerinin yıllık olarak ne kadar vergi ödemesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 1319 sayılı kanuna göre de taşınmaz mülk sahiplerinin devlete ödemesi gereken vergi oranı da belediyeler tarafından belirlenmektedir.

Eğer mülk sahibi, ev hanımı, dul, şehit yakını, işsiz ya da emekli ise vergi ödeme zorunluluğu tamamen ortadan kalkmaktadır. Fakat bu niteliklerin dışında kalan kişilerin vergi diliminde yer alması zorunludur. Verginin ödenmeye başlanması için de taşınmaz mülk sahiplerinin mal beyanında bulunması gerekmektedir.

Emlak beyanında bulunulması için de ilk iş olarak belediye ya da E – Devlet Kapısı sistemine başvuruda bulunulması şarttır.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödeme işlemleri için de devlet tarafından belirlenmiş olan bir süreç bulunmaktadır. Buna göre verginin her yıla mahsus olmak üzere iki ayrı taksit ile ödenmesi mümkündür. Verginin ilk taksidi için mart ve mayıs ayları arasında ödeme yapılması talep edilir. İkinci taksit ise kasım ayı itibariyle ödenmelidir.

Ev vergisi ödeme sistemi için de taşınmaz mülkün yer aldığı belediyelere gidilmesi gerekebilir. Fakat bunun haricinde E – Devlet Kapısı sistemi üzerinden de vergi ödemesinin yapılması mümkün kılınmaktadır.

E – Belediye hizmeti sunmakta olan bazı belediyelerin de vergi ödemeleri için online ödeme sistemleri bulunmaktadır. Eğer taşınmaz mülk bu tür bir hizmet sağlayan belediyenin sınırları içindeyse online olarak da vergi ödemesinin yapılmasına izin verilmektedir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email