Hektar Nedir?

Hektar Nedir?

Hektar genelde arazileri ölçmek için kullanılmaktadır. Bu yazımızda hektar ile ilgili soruya detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hektar kelimesinin köküne bakıldığında hekto ifadesini görürüz. Bu ifade bir şeyin yüzer yüzer artmasına demektir. Dekar ise “ar” kelimesinin 10 katı anlamına gelmektedir. Bir “ar” = 100 metrekare olduğuna göre bir hektar(100xar), 10.000 metrekare olarak hesaplanmaktadır.

Hektar Nasıl Hesaplanır?

Yüzey ölçüm birimleri arasında yer alan hektar büyük alanları ölçmede rakamsal fazlalıkları kısaltmak adına hesaplamalarda çok bir öneme sahiptir. “Ha” simgesi ile gösterilen hektar, metrekarenin on bin (10.000) katına eşittir.

1 Ha = 10.000 m²

Peki Hektar Nerelerde Kullanır?

Hektarı ormanların ve toprak alanların kapladığı alanı, arazilerin ölçümünü hesaplamak için sık sık kullanılırız. Orman yangın birimi olarak da genelde görürüz. Örneğin haberlerde yanan alanın büyüklüğü ve ciddiyetini belirtmek için şu kadar hektar alan kül oldu gibi tabirler yer almaktadır. Orman yangınlarını hektarla hesaplamaktaki amaç doğanın ne kadar büyük bir tahribata uğradığı konusunda insanların dikkatini çekmeye çalışmaktır. Son zamanlarda Avustralya’da çıkan maalesef herkesi çok üzen yangınlarda haberlerde edilen bilgilere göre yaklaşık 10 milyon hektar ormanla kaplı alan kül olmuş ve bu büyüklükteki hektarlık alanın doğamız için büyük bir felaket olarak görülmektedir.

Hektar ve Hektometrekare Arasındaki Fark Nedir?

Hektometrekare ile hektar sürekli karıştırılan kavramlardır. Fakat ikisi aynı şeydir. Bunu rakamlarla açıklayalım.

1 Hektar = 10.000 metrekare

1 Hektometrekare = 100.00 metrekare

1 Ha = 1 hm²

Açıkça görüldüğü üzere hektar ve hektometre ölçü olarak düşünüldüğünde aynı alanı kaplamaktadır.

Dönüm ve Hektar İlişkisi

Bilindiği üzere bir birimlik dönüm yaklaşık olarak 1.000 metrekareye eşit bir alana denk gelmektedir. Bir birimlik hektar ise 10.000 metrekare alana eşit olduğu düşünülürse o halde 1 hektarlık alan ile 10 dönümlük alan aynı yüzey ölçüsüne sahip olacaktır.

1 Ha = 10 Dönüm

Tabi bu hesaplama yöntemi eskiden daha çok kullanılırdı. Çünkü hesaplaması kolaydı. Dönümü hektara çevirme işlemi artık eskisi gibi sık sık yapılmamaktadır. Sadece yaşlı insanlarımız hektar kelimesini duyunca yabancı kalacağı için onlara genellikle hesaplanan hektarın dönüm olarak ifadesi söylenir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email