İstimlak Bedeli Nedir? İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

İstimlak Bedeli Nedir? İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

İstimlak Bedeli Nedir? İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır?

İstimlak bedeli, bir taşınmazın gerekli bedelinin ödenerek kamuya açık hale getirilmesini sağlamaktadır. Buna göre devlet ya da tüzel kişilerin ilgili alana yönelik gerekli bedelleri ödeyerek o alanı kamusallaştırma hakları bulunmaktadır. Devlet istimlak bedelleri, taşınmaz mülkün tüm hakları göz edilmek sureti ile ödenmektedir.

İstimlak bedeli ödemesi yapılan taşınmaz mülklerin bu süreçten sonra devlet tarafından da imara uygun bir şekilde kullanılması mümkündür. Bu durum özellikle de park, bahçe ya da mezarlık gibi kamusal alanlar için tercih edilmektedir.

İstimlak Bedeli Nedir?

Belediye istimlak bedelleri olarak da bilinen bu kavram, taşınmaz mülklerin ödemesi yapılarak kamuya açılması anlamına gelmektedir. Özel bir mülkte bulunan taşınmaz malların bedelleri tespit edilerek devlet tarafından gerekli ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemelerin yapılmasından sonra da ilgili alanın kamusal alan haline getirilmesi adına çalışmalar yapılır.

İlgili alanın devlet ya da belediyeler nezdinde otopark, park, bahçe, mezarlık ya da tramvay hattı olarak kullanılması mümkündür. Aynı şekilde metro ya da kara yolları için de bu uygulamadan faydalanılması gerekmektedir.

Yol geçmesi gereken alanların devlet tarafından satın alınarak yol çalışmalarına başlanılması da sık karşılaşılan bir durumdur. Bu tip durumlarda taşınmaz mülk için biçilmiş olan bedel devlet tarafından peşin olarak ödenmektedir.

İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır?

İstimlak bedeli sorgulama yapılarak kişilere biçilmiş olan bedelin oranına bakılması mümkündür. Fakat kısaca bahsedilmesi gerekirse bedelin hesaplanması için taşınmaz mülkün tüm özelliklerine bakılması gerekmektedir. Mülkün yüzölçümü ve kıymetinin hesaplanması durumunda ödenmesi gereken bedel de ortaya çıkacaktır.

İstimlak metrekare bedeli için de alanda yer alan tüm detayların incelenmesi gerekmektedir. Buna göre ilgili alanda yer alan gayrimenkuller de bedele etki edebilen faktörlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda ilgili alanın bulunduğu lokasyon da yine bedelin hesaplanma sürecinde etkisi olan bir kalemdir.

İstimlak bedeli için en net veriye ilgili alanın incelenmesinden sonra ortaya çıkartılan rapordan ulaşılabilir. Bu konuda ilgili alan üzerinde bir müddet çalışılması ve tüm kalemlerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email