Kira Artış Oranı Nedir?

Kira Artış Oranı Nedir?

Kira Artış Oranı Nedir? Yasal Kira Artış Oranı Ne Zaman Uygulanır?

Emlak sektörünün her yıl değişen rakamlarının başında gelen kira artış oranı 2020 Aralık verileri açıklandı. İlk defa kiracı olan aileler ve esnaflar kira artış oranı nedir sorusunun cevabını merak ederken, uzun süredir kiracı olan kişiler yeni oranlar hakkında araştırma yapmayı sürdürüyor. İşte, TÜİK tarafından açıklanan veriler eşliğinde kira artış oranı detayları!

Kira Artış Oranı Nedir?

Bir mülkün kullanım hakkı için ödenen miktara kira ismi verilirken, mülkü kullanan kişiler her yıl bir öncekinden daha fazla kira ödemekle yükümlüdür. Aradaki fiyat farkının oluşmasında ise ülkedeki enflasyon değerleri ile TEFE TÜFE verileri rol oynar. TEFE TÜFE 2020 verilerine göre 2021 yılı içerisinde kira artışı yapacak olan kiracılar, en fazla yüzde 12,28 oranında artış yapmakla yükümlüdür. Yani 2020 kira bedeli üzerinden % 20 zam yapmak isteyen ev ya da iş yeri sahibi, hukuki noktada haksız bulunmaktadır.

1 – 2021 TEFE TÜFE Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Her yıl TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE ve enflasyon verilerine göre kira artış oranı politikası belirlenmekte ve tüm Türkiye’de en yüksek zam yapma oranı açıklanmaktadır. Aralık 2020 enflasyon değerleri son 12 aylık ortalama değerlere göre yüzde 12,28 oranında artmıştır. Bu da mal sahiplerine en fazla % 12,28 oranında zam yapma hakkı sunmaktadır. TÜİK tarafından belirlenen bu oranın üzerinde artış yapmak isteyen mülk sahiplerine, kiracılar hukuki yollarla itiraz etme hakkına sahiptirler.

2 – Yasal Kira Artış Oranı Ne Zaman Uygulanır?

Kira sözleşmesi yapıldığı tarihten itibaren her 12 ayda bir yasal kira artış oranı uygulanmaktadır. Bazı mülk sahipleri, kiracılarından her yıl cüzi bir miktar artış beklerken, bazıları ise kira artış oranına uygun şekilde artış yapma taraftarıdır. Bu noktada hem kiracı hem de mal sahibinin 2021 kira artış oranı sınırının % 12,28 olduğunu bilmeleri önem taşımaktadır.

3 – Kira Sözleşmesinde Yer Alan Oran Bağlayıcı mıdır?

Emlak sektöründe çalışan binlerce firma olduğu gibi her bir firmanın kendine özel çalışma şekli vardır. Emlak danışmanları tarafından hazırlanan kira sözleşmelerinde yer alan kira artış oranı genellikle sözleşmenin hazırlandığı yıla göre düzenlenir. 3 yıl önce hazırlanmış bir sözleşme ile kiracı olan bir kimse, söz konusu yılın artış oranını baz almamalıdır. Her yıl değişen artış oranı ile uygun şekilde artış yapması gerektiğini bilmelidir. Böylece mal sahibi ve kiracı kişisel haklarının bilincinde olabilir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email

web tasarım
seo hizmeti
neo sambu