M2 (Metrekare) Nasıl Hesaplanır?

M2 (Metrekare) Nasıl Hesaplanır?

Metrekare gündelik hayatımızda epey yer kaplayan matematiksel bir ölçü birimidir. Bu yazımızda metrekare nasıl hesaplanır ile ilgili soruya yanıt bulabilirsiniz.

Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Bir arsa, ev vb gibi taşınmaz alırken sürekli karşımıza metrekare ölçüleri çıkmaktadır. Bunun sebebi insanlar için önemli olan aldıkları taşınmazın tam olarak kapladığı alandır. Bir cismin alanını hesaplamak ise metrekare ölçüsünü hesaplamak aslında aynı şeydir.

Metrekare hesaplanması bir yüzeyin eni ile boyunun çarpımı sonucunda ortaya çıkan değerdir. Çarpım sonucunda ortaya çıkan rakamsal değerinin yanında mutlaka m² simgesi yer almaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse, uzunluğu 20 metre eni ise 25 metre olan bir arazinin metrekaresi 20 m z 25 m = 500 m² şeklinde hesaplanır. Bir cismin metrekaresini hesaplamak için o cismin üçgen, dörtgen, beşgen olmasının bir önemi yoktur.

Peki Metrekare Nerelerde Kullanır?

Metrekareyi genelde bir ev almaya karar verdiğimizde ilanlarda gözümüze çarpan en dikkat çekici detaydır. Eğer bir evin metrekaresi düşükse o evde yaşamak daha da zor olmaktadır. Eşyaların nereye konulacağı, aile bireylerin hangi odayı alacağı gibi itilaflı durumlar ortaya çıkabilir. 4 kişilik bir aile genelde 100 m² ve üstü evleri tercih etmektedir. Bunun sebebi ise odaların daha verimli şekilde kullanılmasıdır. Ya da diyelim bir arsanız var. Arsanızın değerini belirleyen en büyük etken arsanızın kapladığı alan yani arsanın metrekaresidir.

Metrekare As ve Üst Katları Nelerdir?

Metrekarenin desimetrekare, santimetrekare, milimetrekare, dekametrekare, hektometrekare, kilometrekare olmak üzere altı adet alt ve üst katları vardır. Bunlar 100’ün katlarıdır. Detaylı açıklamak gerekirse

100 Desimetrekare = 1 Metrekare

10.000 Santimetrekare = 1 Metrekare

1.000.000 Milimetrekare = 1 Metrekare

1.000.000 Metrekare = 10.000 Dekametrekare

1.000.000 Metrekare = 100 Hektometrekare

1.000.000 Metrekare = 1 Kilometrekare

Emlak işiyle uğraşanların daha iyi bildiği brüt ve net m² durumunu biraz açıklayalım. Genelde taşınmaz satışı yapmak için mülklerin metrekaresi yüksek gösterilir. Bu gösterilen alan genelde brüttür. Kullanılmayan alanları brüt alandan çıkardıktan sonra mülkün net metrekaresine ulaşabiliriz. Bu sebeple ev alırken insanlar genelde brüt değil de net metrekareyi göz önünde bulundururlar.

 

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email