Tapu Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Tapu Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Tapu Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Tapu beyannamesi, kişilerin sahip oldukları taşınmaz mülkleri bağlı oldukları belediyeye bildirmesidir. Buna aynı zamanda emlak beyannamesi adı da verilmektedir. Bu bildiri işlemleri neticesinde taşınmaz mülk sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi oranı da belirlenmiş olacaktır. Taşınmaz mülk ya da mülklere sahip olan kişilerin bu mülklerden aldıkları kira gelirlerini de beyan etmeleri gerekir.

Belediye tapu beyanı için başvurulması gereken yegane kurumdur. Buna göre bağlı bulunulan il ya da ilçelerin belediye makamlarına gerekli bildirinin yapılması gerekmektedir. Yasalarca zorunlu tutulan beyan işlemi sürecinde taşınmaz mülk sahiplerinden herhangi bir ücret ödemeleri de beklenmemektedir.

Tapu Beyannamesi Nedir?

Tapu beyannamesi, arsa ya da ev gibi taşınmaz mülke sahip olan kişilerin vermesi gereken bir beyannamedir. Buna göre taşınmaz mülk sahiplerinin ne kadarlık bir mülke sahip olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Bu sayede de mal sahiplerinin ödemesi gereken vergi oranı ortaya dökülecektir.

Taşınmaz mülk sahipleri, her sene belli dönemlerde tüm bu taşınmaz malları için vergi ödemek durumundadır. Bu verginin oranı da kişilerin sahip oldukları taşınmaz mülklerin durumuna göre belirlenir. Vergi oranının belirlenmesi adına da tapu beyannamesi örneği sunulması zorunludur.

Taşınmaz mülk sahiplerinin beyannamelerini ilgili senenin son gününe dek verebilme özgürlüğü bulunmaktadır. İçinde bulunulan senenin 31 Aralık gününe kadar taşınmaz mülk beyanında bulunulmasına izin verilmektedir.

Tapu Beyannamesi Nasıl Verilir?

Tapu beyannamesi, kişilerin hayatları boyunca yalnızca 1 kereye mahsus olmak üzere verilen bir bildirimdir. Elbette taşınmaz mülk sahiplerinin satın aldığı her yeni mülk adına da beyanda bulunmaları beklenmektedir. Beyan edilmeyen mülklerin tespiti halinde mülk sahiplerine cezai işlem uygulanır. Bu tip usulsüzlüklerin de kısa süre içerisinde tespit edilmesi mümkün olacaktır. Bu yüzden mülk sahiplerinin beyanda bulunması oldukça önemlidir.

Beyanname için mülk sahiplerinin bağlı oldukları belediyeye başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. Bunun için de E – Devlet Kapısı Tapu Taşınmaz Mal Beyanı sayfasından randevu alınması mümkündür. Aynı şekilde yine E – Devlet Kapısı sistemi üzerinden konu ile ilgili yerine getirilmesi gereken bir takım kurallara da göz atılabilir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email