Tapu Harcı Nedir?

Tapu Harcı Nedir?

Tapu Harcı Nedir? Tapu Harcını Kim Öder?

Bir gayrimenkul alacak ya da satacak kişinin cevabını bilmesi gereken temel soruların başında tapu harcı nedir ve tapu harcını kim öder gelmektedir. Bu iki sorunun cevabını doğru şekilde bilmeyen birçok mülk sahibi ya da alıcısı kötü niyetli emlak firmaları tarafından yanlış yönlendirilebilmektedir. Böylece büyük maddi kayıplara uğrayabilmektedir. Siz de gayrimenkul alışverişinde hata yapmak istemiyorsanız, bu iki sorunun cevabını bildiğinizden emin olmalısınız.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu masrafı olarak da isimlendirilen tapu harcı miktarı zaman zaman değişikliğe uğrasa da günümüzde % 4 olarak belirlenmiştir. Tapu masrafının yanı sıra tapu harcı döner sermaye bedeli de gayrimenkul alışverişinde ödenmesi gereken ücretler arasında yerini almaktadır. 2021 yılı tapu masrafı döner sermaye ücreti 385 TL olarak belirlenmiştir.

Tapu Masrafını Kim Öder?

Tapu harç miktarı, gayrimenkulün satış fiyatının % 4’ü miktarınca ödenmesi gereken ücret olarak hesaplanmaktadır. Yasalar çerçevesinde tapu masrafları hem satıcı hem de alıcı tarafından eşit şekilde ödenmesi yönünde düzenlenmiştir. Yani, gayrimenkul satış fiyatının %4’üne denk gelen ücretin %2’sini satıcı, %2’sini alıcı ödemelidir.

Örneğin 500 bin TL değerindeki gayrimenkul için %4 oran hesabı yapıldığında tapu masrafı 20 bin TL olacaktır. 20 bin TL’nin yarısını yani 10 bin TL’sini gayrimenkulü satan ve diğer 10 bin TL’sini mülkü alan kişi ödemekle yükümlüdür.

Tapu Harcı Ödeme Konusu Esnetilebilir mi?

Tapu harcı gayrimenkul alış ve satışında ödenmesi mecburi ücretlerden bir tanesidir. Mülk alışverişinde yasalara göre tapu masrafı alıcı ve satıcı tarafından eşit şekilde ödenmelidir. Fakat alışveriş sürecine bir emlakçının girdiği, tanıdık kişiler arasında yapılan alım satım işlemlerinde ya da kardeşler arası devir işlemlerinde iki tarafın da onayı ile tapu masrafı ödeyecek kişi değişebilir. Alışverişin tarafları olan iki kişiden biri harç miktarının tamamını ödeyebilir. Bir taraf daha az ödeme yaparken, diğer taraf ücretin büyük bir çoğunluğunu üstlenebilir. Bu noktada iki tarafın da onayının olması önem taşır.

Tapu Masrafını Daha Az Ödemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Tapu masrafını daha düşük miktarlarda ödemek isteyen birçok kişi, bir emlak danışmanı aracılığı ile alım satım işlemi yaparak, satış işlemi yapılacak gayrimenkulün değerini olduğundan daha düşük göstermiştir. Böylece tapu belgesinde olması gerekenden düşük görünen bu miktar üzerinden hesaplama yapılmış ve ödenecek tapu harcı miktarı düşmüştür. Fakat bu durum yasal olarak doğru bir yaklaşım değildir. Tespit edilmesi durumunda hukuki işlem başlatılarak gerekli ödeme tazmin edilmektedir.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email

web tasarım
seo hizmeti
neo sambu