Tapu Parsel Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tapu Parsel Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tapu Parsel Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tapu parsel sorgulama, arsa ya da arazi sahibi olan veya olmayı düşleyen kişiler için oldukça önemli bir uygulamadır. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından sunulan bu hizmet sayesinde kişilerin ulaşmak istediği verilere erişim sağlanabiliyor. Günümüzde de bu uygulama artık internet üzerinden kolayca erişim imkanı tanıyor. Gerek E – Devlet Kapısı gerekse de Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden ilgili aramalar yapılabiliyor.

Tapu ve Parsel Sorgulama Nedir?

TKGM parsel sorgulama, arazi sahiplerinin sıkça kullandığı uygulamaların başında gelmektedir. Tapu parsel sorgulama yapılarak ilgili arazinin tapusu ve kapladığı alan hakkında bilgi sahibi olunması mümkündür. TKGM parsel sorgu sistemi sayesinde yapılan bu sorgulama işleminde arazi ve arsa alanı ile ilgili geniş kapsamlı bilgi sahibi olunmasına da izin verilmektedir.

Tapu kadastro parsel sorgulama işlemleri için de artık günümüzde internet üzerinden verilen hizmetlerden faydalanılması mümkündür. Eskiden bağlı bulunulan il ya da ilçenin Tapu ve Kadastro makamına yapılan başvuru sonucu elde edilen bu bilgilere günümüzde ulaşmak daha kolaydır. Arazi sahibi olmak isteyenlerin ya da hali hazırda taşınmaz mülkü bulunanların sorgulama işlemlerinden faydalanmasına izin verilmektedir.

Tapu ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve parsel sorgulama işlemlerinde E – Devlet Kapısı ya da Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi gibi kuruluşlardan faydalanılabilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bu uygualamarda ilk olarak genel müdürlüğün sistemine girilmesi gerekiyor. Bu işlem ile kişilerin TAKBİS uygulamasına yönlendirilmeleri bekleniyor.

Sistemdeki kullanım koşullarını kabul eden kişiler de adres bilgileri, ada ya da parsel numaraları ile gerekli aramaları yapabiliyor. Bu aramanın yapılması ile birlikte de detaylı parsel sorgulama işlemi tamamlanmış oluyor.

Aynı şekilde E – Devlet Kapısı sistemi üzerinden de parsel sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Bunun için de kişilerin E – Devlet Kapısı şifresine sahip olmaları gerekiyor. Bu şifreye sahip olan kişiler, sisteme giriş yaparak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan sorgulama işlemini yapabiliyorlar. Böylece E – Devlet Kapısı üzerinden de tapu ve parsel sorgulama işlemi yapılmış oluyor.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email