Evinizin Değerini Nasıl Öğrenirsiniz?

Evinizin Değerini Nasıl Öğrenirsiniz?

Ekonomik durumları göz önüne aldığımızda son yıllarda evlerin fiyatları çok yükseldi. Bu yazımızda evinizin değerini nasıl öğrenirsiniz sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Artan nüfus, emlak sektöründe talebi arttırdığı için ev fiyatları sürekli yukarı yönlü bir grafik izlemektedir. Artık bazı konumlardaki yıkılmak üzere olan evler bile çok değerli hale gelmektedir. Fakat evin değerini öğrenmek sanıldığı gibi kolay değildir.

Evin Değerini Nasıl Öğrenirsiniz?

Evin değerini öğrenmenin en kısa yolu, bir uzmana danışmaktır. Alanında uzman gayrimenkul uzmanı evinizin değerini belirli kriterleri gözeterek hesaplar ve size rapor olarak sunar. Ev eksperi olarak da bilinen gayrimenkul uzmanı evinizin değerini hesaplarken, evinizin yaklaşık 18 yıllık kira gelirini, evinizle benzer diğer evlerin fiyatını dikkate almaktadır. Gayrimenkul uzmanının hesapladığı değer aslında evinizin resmi değeri olarak görülmektedir.

Kendi başınıza evinizin değerini öğrenmek istiyorsanız bu durumda birkaç yol bulunmaktadır. Online emlak sitelerinden evinizin konumu, metrekaresi, kaçıncı katta olduğu, evinizin özellikleri, evinizin yaşı gibi metrikleri belirleyerek tahminde bulunabilirsiniz. Örneğin sahibinden, hurriyetemlak, zingat gibi sitelere girip ilk önce evinizin konumunu seçin. Daha sonra ise evinizin sahip olduğu özellikleri girin: bulunduğu kat, kaç oda, kaç metrekare, bina yaşı, banyo sayısı, ısıtma özellikleri, balkonu, hangi cephede olduğu, havuzlu olup olmadığı, site içerisinde ya da otoparkı olması vs. Bu metrikleri girdikten sonra online emlak satış siteleri size evlerin fiyatlarını listelemektedir. Evinizin bu listedeki evlerle aynı olduğunu düşünüyorsanız, araştırma yaptığınız evin değerini ortalama olarak öğrenmiş olursunuz. Ama bu tarz sitelerden evin değerini hesaplarken emlakçılar fiyatlarda aldatıcı olabiliyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken nokta sahibinden ilanı ile emlakçının verdiği ilanın arasındaki fiyat farkının olup olmamasıdır. Eğer fark varsa bu durumda profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var demektir. Örnek olarak 140 m2 ilan açılan bir evin asıl büyüklüğü 120 – 125 metrekare olarak düşünmelisiniz. Eğer eviniz 120 – 125 metrekare arasındaysa 140 metrekare diye açılan evin fiyatına bakarak evin değerini hesaplayabilirsiniz. Eğer ev ilanda 500.000 TL’den satışa konulmuşsa fiyatı 450.000-480.000 civarında düşünebilirsiniz.

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email