Parsel Birleştirme (Tevhit) Ne demektir?

Parsel Birleştirme (Tevhit) Ne demektir?

Emlak sektöründe kulağımıza sık sık tevhit kelimesi gelmektedir. Ama bu kelimenin anlamı herkes tarafından bilinmemektedir. Bu yazımızda tevhit nedir, tevhit işlemi nasıl yapılır sorularına yanıt arayacağız.

Tevhit (Parsel Birleştirme) Nedir?

Türk Dil Kurumu resmi sitesinde tevhit için birkaç şeyi birleştirme, bir araya getirme manasına geldiğini söylemektedir. İslami kültürde tevhid kelimesi, Allah’ın tek tanrı olduğu inancı olarak kullanılmaktadır. Tevhit, birbirine yanaşık şekilde olan taşınmazların birleştirilmesine denilmektedir. Yan yana 4-5 adet parselin, tek parsel olacak şekilde tapuda birleştirilmesi şeklinde düşünülebilir. Diyelim, yaşadığımız yerde kendimize ve kardeşlerimize ait bitişik arsamız var. Mülk sahibi olarak bu arsaları birleştirmek istiyorsak tevhit işlemine başvurmamız gerekmektedir. Burada yapılan işlem tapuda kaydından ayrı ayrı olarak tescillenen parsellerin, tek bir parça parsel haline getirilmesidir. Tevhit işlemi, emlak sektöründe ifraz işleminin tam tersi işlem olarak adlandırılır.

Tevhit (Parsel Birleştirme) Nasıl Yapılır?

Tevhit işlemini yapmak isteyen tapu sahipleri ilk öncelikle tapuya gidip tevhit harcını yatırmaları gerekmektedir. Bu harcın miktarı, birleştirilecek kayıtların değerinin binde 11,38 oranında hesaplanır. Örnek olarak 100.000 TL, 500.000 TL ve 200.0000 TL değerinde olmak üzere 3 adet arsayı birleştirmek istediğinizde, bu üç arsanın değerinin binde 11,38 oranında harcı tapu dairesine ödemelisiniz. Tevhit işlemi tapuda bir kişiye ait birkaç kayıt için yapılacağı gibi farklı bireylerin kayıtlarını birleştirmek için de yapılabilir. Eğer birleştirilecek taşınmazlar üzerinde herhangi bir şerh var ise tevhit işleminden önce bu şerhlerin kalkması ya da alacaklıların razıları alınmalıdır. Bu gibi durumları hallettikten sonra başvuru belgeleriyle birlikte taşınmazların yer aldığı belediyelere gidip tapudaki tevhit işlemleri gerçekleştirilebilir.

Tevhit (Parsel Birleştirme) İşlemi İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Tevhit işlemini tapuda gerçekleştirmek için aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Başvuruda bulunan kişi veya kişilerin fotoğraflı kimlikleri
  • Birleştirme işlemini talep edenlerin vesikalık fotoğrafları
  • Taşınmaz mülkün yer aldığı yerdeki belediye encümeni ya da il idare kurulu kararının aslı ve fotokopisi
  • Kadastro Müdürlüğü’nden alınan onay raporu
  • Birleştirilmek istenen taşınmazlardan biri yapı ise zorunlu deprem sigortası poliçesi
  • Tevhit işlemini yaptırmak isteyen kişiye ait tapu senedi veya örneği

 

Yorum yaz
Yorum
İsim
Email